IQ Matrix – Przewodnik dla Początkujących

Pobierz E-book IQ Matrix Przewodnik 

Pobierz Mapę Myśli IQ Matrix Przewodnik 

 

Obecnie IQ Matrix to ponad 200 map (w wersji angielskiej), które zostały stworzone, aby pomóc Ci osiągnąć sukces w  życiu, nauce, biznesie czy pracy.

Każdy IQ Matrix skupia się na konkretnym zagadnieniu, dostarczając Ci bardzo zwięzłego streszczenia tego, co powinieneś wiedzieć i zrobić, aby osiągnąć mistrzostwo w konkretnej dziedzinie swojego życia.

Liczba map IQ Matrix poruszających poszczególne zagadnienia powiększa się każdego miesiąca. W ciągu kilku lat naszym celem jest stworzenie zestawu map  w każdej możliwej do wyobrażenia dziedzinie, która mogłaby Ci pomóc osiągnąć sukces i powodzenie w sferach takich jak praca, szkoła, biznes i życie.

Ten artykuł nie zagłębia się w detale na temat każdego z obszarów zagadnień omawianych przez IQ Matrix ale raczej  pomoże Ci  w uchwyceniu koncepcji czym jest IQ Matrix i w jaki sposób najlepiej go wykorzystać w celu osiągnięcia swoich celów i planów.

Zapraszam do korzystania z tego wpisu w połączeniu z mapą myśli IQ MATRIX PRZEWODNIK,  aby lepiej zrozumieć jak niesamowite narzędzie rozwoju osobistego masz teraz do dyspozycji.


Czym jest IQ Matrix?

Mówiąc po prostu IQ Matrix to system, który wspiera proces uczenia się i pomaga w uproszczeniu wielu zagadnień i tematów. Dzięki podzieleniu informacji na mniejsze, łatwiej strawne porcje, fragmenty i części,  wspiera pamięć, przypominanie i przyswajanie informacji, których się uczysz oraz proces praktykowania tej  wiedzy w życiu codziennym.

IQ Matrix nie jest zwykłą mapą myśli, nawet jeżeli często jest tak opisywany. Faktycznie wizualnie  przypomina mapy myśli. Jednakże, IQ Matrix to coś dużo więcej niż zwykła mapa. System ten został oparty  na podstawie zasad  dotyczących tworzenia map myśli, map konceptualnych i schematów blokowych.  Poniżej znajdziesz krótką definicję, każdej z form tych map.

Schematy blokowe

Schematy blokowe reprezentują proces od jego początku do końca. Stosowane są do prezentowania kolejnych kroków prowadzących do określonego celu lub rozwiązania.

Mapa konceptualna

Mapa konceptualna jest diagramem pokazującym, za pomocą słów i strzałek, relacje pomiędzy koncepcjami. Używana jest, jako narzędzie mające odblokować dostrzeganie połączeń i asocjacji pomiędzy różnymi myślami i ideami.

Mapa Myśli

Mapa myśli jest diagramem reprezentującym idee, koncepcje, pojęcia i słowa, które są zorganizowane wokół centralnego obrazu lub kluczowej idei.  Mapa myśli jest używana w celu strukturalizowania, klasyfikowania oraz wizualizacji informacji.  Czasami służy do generowania nowych idei, pomysłów, rozwiązywania problemów i podejmowania  decyzji. Mapa myśli ma na celu złożenie poszczególnych fragmentów informacji w pewną całość zagadnienia tak, aby wspomóc proces zapamiętywania, przypominania i rozumienia.

Korzyści z używania IQ Matrix

Istnieje wiele korzyści, które będziesz czerpać podczas używania IQ Matrix w czasie rozwijania i nauki zagadnień będących przedmiotem Twojego zainteresowania.

Poniżej znajduje się lista korzyści:

 • Poprawa zdolności i odblokowanie możliwości dostrzegania nowych pomysłów  oraz idei wynikająca z dostrzeżenia powiązań pomiędzy poszczególnymi elementami informacji i słów kluczowych.
 • Poprawa zdolności zapamiętywania elementów informacji, które są organicznie powiązane ze sobą za pomocą ścieżek, linii, strzałek i obrazów.
 • Poprawa wyobraźni, która pomoże dostrzec Ci całość zagadnienia, którym się zajmujesz z nowej perspektywy i w oryginalny sposób.

Poprawa umiejętności dostrzegania kreatywnych asocjacji

IQ Matrix jest skonstruowany na zasadzie połączonych struktur, które łączą dane zagadnienia w jeden „Duży Obraz”. Dzięki temu w naturalny sposób poprawisz zdolność kojarzenia jednych koncepcji oraz wątków z kolejnymi w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób.To z kolei zachęca do tworzenia kreatywnych asocjacji, które sprawią, że doświadczysz wyjątkowo głębokich spostrzeżeń i przemyśleń.

mapy myśli

Poprawia koncentrację zapewniając, że Twój mózg nie zostanie zanudzony na śmierć poprzez czarno-białą linearną informację

Zamiast tego Twój mózg będzie stymulowany poprzez kolory, obrazy, połączenia, relacje oraz ścieżki, które stworzą naturalne asocjacje pomiędzy poszczególnymi koncepcjami i ideami w naturalny sposób poprawiając  poziom Twojej koncentracji oraz skupienia.

Twoja zdolność do nauki oraz przypominania znacząco przyśpieszy, ponieważ ludzki mózg uczy się najlepiej, kiedy nauka jest kreatywna, pełna kolorów i stymulujących bodźców.

IQ Matrix dostarcza omówienia kluczowych zagadnień wielu dziedzin tematycznych, będąc doskonałym, łatwo dostępnym źródłem wiedzy, które wspomagają pamięć fotograficzną i myślenie porównawcze  

Ponieważ wszystkie informacje zawarte w IQ Matrix są ze sobą powiązane, umożliwia to mózgowi w naturalny sposób porównywać i tworzyć logiczne powiązania pomiędzy różnymi ideami i pojęciami, które są przedstawione na mapie. Ponadto, ponieważ widzimy „Duży Obraz” danego zagadnienia tematycznego, jesteśmy w stanie łatwo dostrzec i odnieść się do informacji, które obecnie są dla nas najważniejsze.

Pamięć fotograficzna jest aktywowana dzięki połączeniom, kolorom, obrazom i asocjacjom, których doświadczasz podczas czytania mapy IQ Matrix. Nie istnieje lepszy sposób nauki niż ten, który w naturalny sposób naśladuje to, w jaki sposób myśli i działa ludzki mózg.

IQ Matrix przedstawia w skrócie kluczowe zagadnienia zwracając uwagę JEDYNIE na najważniejsze kwestie, pojęcia i idee

Każda mapa IQ Matrix jest zbiorem najważniejszych idei i informacji na temat określonego zagadnienia. Dlatego otrzymujesz precyzyjne wskazówki, dotyczące kolejnych kroków, które natychmiast możesz podjąć w swoim życiu. Nie ma tutaj bicia piany, otrzymujesz konkretne informacje, co do postępowania tak, aby miało ono największy wpływ na Twoje życie.

Zarys kluczowych zagadnień jest łatwy do dalszej analizy i rozwijania

Z uwagi na fakt, iż każdy IQ Matrix jest bardzo dokładny, omówienie szczegółowo konkretnego segmentu tematycznego jest trudne. Niemniej, wszystkie zagadnienia zostały zaprojektowane w taki sposób abyś z łatwością mógł samodzielnie rozwinąć temat, który pragniesz zgłębić.

Każdy IQ Matrix jest łatwy w zrozumieniu i przyswojeniu, ponieważ tematy są zaprojektowane w logiczny sposób, umożliwiający szczegółowe zapoznanie się z faktami z każdej dziedziny tematycznej, które chcemy opanować bez zawracania sobie głowy niepotrzebnymi szczegółami, które tak naprawdę nigdy nie będą nam potrzebne.

mapy myśli iqmatrix.pl korzyści


IQ Matrix a Mózg

Każdy IQ Matrix został zaprojektowany jako pomoc w nauce, która może znacząco poprawić i przyśpieszyć Twoją zdolność do uczenia się.  Organiczna struktura, która opiera się na  fundamentach naukowych w naturalny sposób odzwierciedla funkcje i procesy mózgowe.

Badania pokazują, że ludzki mózg działa najaktywniej, kiedy stymulowany jest przez obrazy, kolory, zmysły, emocje oraz przez asocjacje, relacje i powiązania. To następnie aktywuje niesamowicie efektywny proces zapamiętywania i przypominania informacji.

Poniżej znajdziesz kilka interesujących faktów na temat tego jak uczy się mózg w naturalny i łatwy sposób.

Ludzki mózg uczy się najlepiej kiedy…

 • Myśli za pomocą obrazów i kolorów.
 • Tworzy połączenia pomiędzy ideami.
 • Tworzy asocjacje z informacjami i wiedzą, którą już posiadasz.
 • Dzieli informacje na grupy, części, powiązane segmenty.
 • Zapamiętuje  wyraźne obrazy i kolory oraz  jasno przedstawione koncepcje i idee.

Wszystkie powyższe fakty na temat działania mózgu zostały wykorzystane podczas tworzenia IQ Matrix.

mapy myśli mózg


Uczyć się w Taki Sposób jak Robią to Dzieci

Czy kiedykolwiek przyglądałeś się ze zdumieniem jak łatwo uczą się dzieci nowych koncepcji i idei ?

Powodem, dla którego dzieci mają tak niesamowitą łatwość zdobywania nowej wiedzy i umiejętności we wczesnych latach swojego dzieciństwa jest to, iż używają one wszystkich swoich zmysłów, utrzymując niemalże nieprzerwanie optymistyczne nastawienie. Traktują naukę, jako ekscytującą zabawę. Wszystko, czego się uczą zamieniają w obrazy używając kolorów i przeróżnych kształtów, nieustannie tworząc asocjacje i połączenia z wiedzą i informacjami, które już posiadają.

Czy to naprawdę zaskakujące, że dzieci są tak kreatywne i twórcze?

Nie sądzisz, że ten naturalny sposób, w jaki uczą się dzieci we wczesnych latach swojego życia powinien być również sposobem, w jaki uczą się dorośli?


Po co używać IQ Matrix ?

Społeczeństwo zmieniło się bardzo znacząco w przeciągu ostatnich 10 lat. Pozostanie na bieżąco z aktualną wiedzą czy osiąganie celów, które sobie wyznaczyliśmy staje się coraz trudniejsze.

Potrzeba nowych kompleksowych narzędzi

IQ Matrix został stworzony jako kompletne narzędzie, które w łatwy sposób możesz  zastosować w swoim codziennym życiu, aby pozostać na ścieżce rozwoju swoich życiowych osiągnięć, celów, priorytetów i umiejętności.

Bardzo łatwo w dzisiejszych czasach zostać przytłoczonym przez nadmiar informacji przekazywanych w  książkach o rozwoju osobistym i biznesie. Każda z nich przekazuje podobne wskazówki z nieco innej perspektywy sprawiając, że nauka i praktykowanie tych informacji może wprowadzać czasem zamieszanie i być w pewnym stopniu destruktywna. Kto ma tak naprawdę tyle czasu, aby czytać te wszystkie książki a później praktykować wszystkie wskazówki przekazane przez autora?

Organizowanie zdobytej wiedzy

Kolejną ważną kwestią dla osób, które chcą wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu jest umiejętność organizowania jej  taki  sposób aby można było podjąć natychmiastowe działania.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie podzielić informacji, których chcemy się nauczyć, na mniejsze, łatwiej przyswajalne fragmenty, do których możemy odnieść się w prosty sposób, wtedy stracimy z oczu obraz całości i nie uda nam się wykorzystać tego, co wiemy.

Jest to największa pułapka, w którą często wpadają osoby „uzależnione od ciągłego samorozwoju”. Czytają książkę za książką, ale ponieważ nie organizują natychmiast informacji w łatwe do nauki i praktykowania fragmenty zazwyczaj nie udaje im się zastosować tej wiedzy w życiu, co prowadzi do odwlekania i potencjalnej stagnacji.

Wiedza łatwa do zastosowania

Szczerze wątpię, aby ludzie mieli tyle czasu i motywacji, żeby czytać a następnie praktykować całą tą wiedzę i informacje, które gromadzą w ciągu dnia. I to jest powód, dla którego zacząłem tworzyć mapy IQ Matrix.

Chciałem pomóc streścić najważniejsze aspekty każdej dziedziny tematycznej: biznesu, życia i kariery odnoszącej się do MasterMindMatrix w formie plakatu-mapy, który można by powiesić na ścianie w domu, w szkole lub biurze. Następnie użytkownicy mogliby  wybrać zagadnienie, jakie najbardziej odpowiadają ich aktualnym potrzebom, zainteresowaniom i zastosować je w życiu, systematycznie wprowadzając informacje do swojego umysłu za pomocą powtarzania i ćwiczeń.

Wieszając plakat-mapę IQ Matrix w widocznym miejscu i powtarzając aktywnie oraz wielokrotnie informacje na niej zawarte jesteś w stanie przerwać błędne koło odwlekania i zacząć działać. Zamienić poczucie winy, które zbiera się w tobie przez cały czas na skutek nie ROBIENIA tego, co wiesz, że POWINIENEŚ ZROBIĆ i przekształcić je w fascynujące poczucie zmieniania swojego życia na lepsze.

Zmiana wiedzy w mądrość

Jedną z najczęstszych wymówek ludzi zapytanych, dlaczego nie żyją życiem ze swoich marzeń jest prosta odpowiedź – Bo Nie Wiem Jak To Zrobić.

IQ Matrix pomoże Ci zamienić tę niewiedzę w wiedzę a następnie wiedzę w mądrość, poprzez przekazanie Ci tego, co naprawdę potrzebujesz wiedzieć, następnie pomoże Ci zastosować praktycznie tę wiedzę w Twoim życiu. Po pewnym czasie doświadczysz wartościowych zmian w swoim życiu, które staną się Twoją mądrością, ona natomiast pomoże Ci z sukcesem pokonywać wszelkie przeciwności, które powstrzymują Cię przed dalszym rozwojem.


Struktura IQ Matrix

IQ Matrix składa się z elementów, które tworzą pewną strukturę. Wszystkie części w tej strukturze zostały celowo zaprojektowane tak, aby w naturalny sposób stymulować mózg poprawiając zdolność do nauki koncepcji i idei prezentowanych na mapie, jednocześnie usprawniając proces zapamiętywania oraz przypominania informacji, których się uczysz.

W tej sekcji przyjrzymy się poszczególnym elementom, z których składa się IQ Matrix i przedyskutujemy ich cele.

Gałęzie

Gałęzie są to nazwy poszczególnych  sekcji mapy IQ Matrix.  Na przykład na mapie IQ Matrix Przewodnik ( poniżej ) znajduje się pięć gałęzi rozchodzących się ze środka mapy, reprezentowanych prze pięć różnych kolorów.

mapy myśli

To właściwie wszystko, co powinieneś wiedzieć o gałęziach, ale jest kilka rzeczy jakie powinieneś wiedzieć o ścieżkach, które rozchodzą się od poszczególnych gałęzi.

Ścieżki

Ścieżki są czarnymi organicznymi liniami, które łączą słowa, idee i koncepcje razem. Celem tych ścieżek jest naśladowanie organicznych struktur mózgowych i neurologicznych procesów myślowych. Łączą one idee w hierarchiczną strukturę w celu ułatwienia zapamiętywania i przypominania informacji.

Ścieżki są tak zaprojektowane, aby ułatwić czytanie map IQ Matrix i powinny być wykorzystywane jako wskazówka, w którym kierunku podążać oczami.

Jeśli chodzi o ścieżki, ważne jest by zrozumieć, że na tym etapie powinniśmy kontynuować czytanie po ścieżkach, aż nie dojdziemy do “ślepej uliczki” lub wniosku. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady, wtedy prawdopodobnie zgubimy się, ponieważ niektóre ścieżki krzyżują się wzdłuż tych samych słów kluczowych. Jednakże przekonamy się, że czytanie i zrozumienie IQ Matrix jest prostsze, jeśli podążamy ścieżką do samego końca.

mapy myśli struktura

Przykład ścieżki #1

Podany przykład pochodzi z mapy IQ MATRIX PRZEWODNIK .

Jeżeli spojrzysz poniżej znajdziesz sekcję IQ Matrix. Jako przykład zapisałem w rzędach słowo po słowie jak każda z tych ścieżek powinna być odczytana. Proszę podążaj wzdłuż ścieżek IQ Matrix dla lepszego zrozumienia.

mapy myśli definicja

 • Definicja: Pomoc w nauce poprzez podzielenie informacji na łatwo strawne porcje, fragment, części.
 • Definicja: Pomoc w nauce poprzez zaangażowanie pamięci wzrokowej.
 • Korzyści: Poprawa zdolności odblokowania ukrytych koncepcji, idei.
 • Korzyści: Poprawa zdolności zapamiętywania powiązanych części informacji.

Jak widzisz, kiedy ścieżka dobiegła do końca nie czytałem dalej, ponieważ nie było tam kontynuacji danego słowa.

Musisz również patrzeć na kierunek połączeń i rozgałęzień ścieżek, aby wiedzieć, kiedy kontynuować lub zatrzymać proces czytania.

Przykład ścieżki #2

Oto kolejny przykład z tej samej mapy, którego jeszcze nie omawialiśmy.

Proszę podążaj po ścieżkach IQ Matrix na mapie tak jak zaprezentowane jest to poniżej słowo po słowie.

 • Przejrzyj IQ Matrix podążając oczami ponad czarnymi ścieżkami kierując się na zewnątrz.
 • Przejrzyj IQ Matrix podążając oczami ponad czarnymi aż do ich końca.
 • Zacznij od centralnego obrazu.

mapy myślii

Prawdopodobnie zauważyłeś, że w tym przykładzie ścieżki były ponumerowane. Omówię to w szczegółach w dalszej części.

Mam nadzieję, że te dwa przykłady wystarczająco wyjaśniły, w jaki sposób odczytywać ścieżki w efektywny sposób.

Kolory

Kolory są kolejną istotną częścią IQ Matrix. Ich celem jest odróżnienie poszczególnych segmentów, wprowadzenie jasności i wspomaganie procesu zapamiętywania oraz przypominania informacji.

Jak prawdopodobnie sobie przypominasz z poprzednich stron, nasz mózg uczy się najlepiej, kiedy używane są obrazy i kolory. W rzeczywistości mózg naturalnie oddziela i odróżnia przedmioty używając kolorów, które następnie pozwalają na lepsze zapamiętywanie i przypominanie informacji.  Z tego powodu IQ Matrix jest pełen kolorów w odróżnieniu od nudnego przekazu czarno-białego.

Liczby

Czasami poszczególne koncepcje, idee i ścieżki są ponumerowane. To wprowadza porządek, w którym powinny być odczytywane. Reprezentują one sekwencje, którymi należy podążać w celu osiągnięcia określonego celu.

Na mapie IQ MATRIX  PRZEWODNIK  możesz dostrzec liczby, które zostały użyte w zielonej lub pomarańczowej sekcji mapy, aby wskazać kolejność kroków, które muszą być zachowane aby osiągnąć korzyści z koncepcji i idei omawianej w konkretnej gałęzi IQ Matrix.

Obrazy

Obrazy mają podobny cel jak kolory. W naturalny sposób stymulują zmysły i wspomagają w procesie zapamiętywania i przypominania informacji w czasie nauki. Ponadto są również używane, jako wizualizacja idei lub słowa kluczowego na kilka sposobów.

Obrazy są powiązane ze słowami kluczowymi, ideami i koncepcjami w następujące cztery sposoby:

 • Obrazy mogą dosłownie przedstawiać słowa. Na przykład słowo „klucz” przedstawione jest za pomocą obrazu, na którym znajduje się klucz.
 • Obrazy mogą symbolicznie przedstawiać słowa. Na przykład „idea” może być reprezentowana przez świecącą żarówkę.
 • Obrazy mogą brzmieć jak słowa. Na przykład „zamek” jest reprezentowany obrazkiem zamku.
 • Obrazy mogą metaforycznie przedstawiać słowo. Na przykład słowo „ hierarchiczny” jest reprezentowane przez trzech mężczyzn, z których pierwszy jest największy a ostatni najmniejszy.

Obrazy i słowa kluczowe również mogą być powiązane ze sobą w sposób ukierunkowany na działanie. Tak, więc przykładowo patrząc na IQ Matrix widzimy następującą frazę: ”obrazy mogą brzmieć jak słowa”. Poniżej po prawej od tego słowa znajduje się grafika przedstawiająca chłopaka używającego szklanki do przysłuchiwania się rozmowie. Ten obrazek reprezentuje „brzmiące jak” i jest zorientowaną na działanie reprezentacją tego słowa.

Warto również zauważyć, że czasami więcej niż jedno słowo w poszczególnej sekcji IQ Matrix może być wyrażone przez ten sam obraz, grafikę. To nie zdarza się często, ale może być istotne czasami.

Wreszcie obrazy, grafiki, które są powiązane ze słowami kluczami często stykają się z kolorową częścią słowa lub słowa kluczowego, które wyrażają lub reprezentują.

Używam tych samych obrazów, aby usprawnić zapamiętywanie i przypominanie słów kluczowych i koncepcji, które wyrażają, dzięki temu bardzo szybko rozwiniesz u siebie umiejętność pamięci fotograficznej.

mapy myśli

Symbole

Każdy IQ Matrix wykorzystuje liczne symbole, które mają pomóc i ułatwić odczytywanie mapy.

Zapoznasz się teraz z krótkim opisem najważniejszych symboli, które są używane na mapach IQ Matrix.

wyk Wskazuje najważniejszy, najistotniejszy punkt w omawianym zagadnieniu.
 stop Z czerwonymi kropkami zetkniesz się w prawie każdym IQ Matrix. Są one używane jak normalna “kropka” w zdaniu. Kiedy natkniesz się na którąś, oznacza to, że powinieneś zatrzymać się na chwilę a następnie dalej czytać wzdłuż ścieżek tak jak byś zaczynał nowe zdanie.
pro Ta zielona kropka oznacza, że coś w naturalny sposób PROWADZI DO czegoś innego.
fio Ta fioletowa kropka po prostu reprezentuje słowo “pomiędzy”.
np Żółta kropka reprezentuje słowo “na przykład” i jest używana dokładnie w takim samym znaczeniu, w jakim byłaby użyta w zwykłym zdaniu.
 row Ta niebieska kropka reprezentuje słowo “równa się” i jest stosowana z umiarem, jednak można ją czasami spotkać. Oznacza ona, że jedna rzecz jest równa drugiej, ma taką samą wartość lub atrybut.
zap Nakreśla pytania, które możesz sobie zadać, aby uzyskać większą jasność zagadnienia i pomóc sobie w podjęciu działania.
 zar Żółta żarówka umieszczona w czarnym okręgu wskazuje na rozwiązanie problemu, który był przedstawiany. Nie używam jej często, ale znajduje się na kilku mapach, które zostały stworzone wokół zagadnień problemów i ich rozwiązań.
 info Czasami możesz również natknąć się na symbol ” informacja”. Symbol ten sugeruje, że warto samemu nieco bardziej dogłębnie rozwinąć dane zagadnienie poruszone na mapie IQ Matrix.

Jak Odczytywać IQ Matrix

Może zdarzyło Ci się słyszeć opinie, że tylko osoba, która stworzyła mapę myśli jest w stanie ją odczytać i zrozumieć.

W większości przypadków zgodziłbym się z tą opinią, ponieważ wiele map, które widziałem były bardzo trudne do zrozumienia i pojęcia. Z tego powodu złamałem wiele zasad tworzenia map myśli, które sprawiają, że mapy innych ludzi są tak trudne do odczytania.

IQ Matrix jest zaprojektowany, aby był zgodny z działaniem umysłu czytającego. Wszystkie ścieżki, kolory, symbole i struktura zostały stworzone aby pomóc czytającemu w zrozumieniu koncepcji prezentowanych przez mapę. Niepotrzebna jest żadna inna „pomoc z zewnątrz”. Stworzyłem je na tyle prosto na ile to możliwe, aby odczytać je i zrozumieć krok po kroku. Niewątpliwie istnieją części mapy, które może będziesz chciał sam rozwinąć nieco bardziej. Jakkolwiek w większej części wszystkie najistotniejsze i potrzebne informacje zostały w nich zawarte.

Cztery kroki odczytywania IQ Matrix

 1. Przejrzyj mapę IQ Matrix podążając oczami ponad ścieżkami odnajdując kluczowe obrazy, słowa, koncepcje i wzory.
 2. Rozpocznij czytanie od centralnego obrazu następnie przenieś wzrok na gałąź, która jest najbardziej skierowana na godz. 13. Podążaj wzdłuż ścieżek, aż dotrzesz do końca.  W czasie czytania staraj się łączyć obrazy ze słowami kluczowymi w celu lepszego zapamiętywania i przypominania.
 3. Powtarzaj czytanie IQ Matrix, aż do momentu utworzenia wyraźnych mentalnych obrazów i asocjacji związanych z zagadnieniem, którego się uczysz.
 4. Podejmij działanie opierając się na  koncepcjach i wskazówkach, których się uczyłeś poprzez mapę wprowadzając je we własne życie. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat którejś z sekcji IQ Matrix, poświęć trochę czasu na własne dalsze zgłębianie tematu w książkach, internecie lub poprzez rozmowę z bardziej doświadczoną osobą.

mapy myśli

Trzymając się tych czterech kroków będziesz w stanie wykorzystać najefektywniej każdą mapę IQ Matrix.

W następnym rozdziale przekażę Ci więcej wskazówek i sposobów, które podpowiedzą Ci jak jeszcze lepiej wykorzystać IQ Matrix.


IQ Matrix Tips

W tej sekcji chciałbym przekazać kilka porad i sugestii, które mogą podpowiedzieć Ci, co zrobić, aby jak najefektywniej wykorzystać mapę  IQ Matrix.

Może pobrałeś już jakieś przykładowe mapy  IQ Matrix lub może już nawet jakieś zakupiłeś w naszym sklepie a teraz zastanawiasz się – Co dalej?

Przede wszystkim :

Zadawaj właściwe pytania

Bardzo ważne jest, aby właściwie wybrać zagadnienie, którym chciałbyś się zajmować przez najbliższe dni, tygodnie, miesiące.

Aby zyskać pełną jasność, co do zagadnienia zadaj sobie pytania, które  się znajdują poniżej.

Jakie sfery mojego życia chciałbym poprawić zaczynając od dzisiaj, tego tygodnia, miesiąca?

Z jakimi emocjami, przeszkodami  lub problemami zmagam się obecnie? 

Które zagadnienia omawiane przez IQ Matrix mogłyby mi pomóc?

Które pomysły prezentowane w mapach IQ Matrix potrzebuję jak najszybciej wprowadzić w życie?

Ostatnie pytanie jest trochę przedwczesne, ale chciałem je tam umieścić abyś mógł jak najszybciej obserwować swoje postępy.

Wydrukuj zagadnienie, które wybrałeś

Następnym krokiem jest wydrukowanie zagadnienia, które wybrałeś i powieszenia go…

 • Na ścianie
 • Na przeciwko twojego biurka
 • Obok komputera
 • Na lodówce
 • Obok łóżka
 • Na lustrze w łazience
 • Na przeciwnej stronie szyby prysznica
 •  Jako pulpit na komputerze
 • W garażu
 • Na suficie
 • Na desce rozdzielczej samochodu… no może to jednak nie najlepsze miejsce 🙁
 • A co powiesz o toalecie 🙂

Albo w każdym innym miejscu, w którym będziesz mógł się do niej odwoływać kilka razy dziennie tak, aby pozostać skoncentrowanym i na właściwej ścieżce do osiągnięcia swoich celów i planów.

Czytaj i Działaj

Kolejnym krokiem jest przeczytanie podsumowania dotyczącego plakatu IQ Matrix na blogu IQmatrix ( niestety nie wszystkie mapy są już opisane). Wpisy są tak stworzone, aby rozwinąć zagadnienia znajdujące się na gałęziach  i dostarczyć bardziej szczegółowych wyjaśnień i opisów każdego segmentu – tak jak to zostało przedstawione za pomocą tego wpisu, którego właśnie czytasz podsumowującego mapę IQ MATRIX PRZEWODNIK.

Teraz, kiedy już przeczytałeś i dokładnie zrozumiałeś zagadnienia omówione we wpisie związanym z dziedziną życia, nad którą chcesz pracować, czas na kolejny krok, którym będzie wprowadzanie informacji i wskazówek znajdujących się na mapie IQ Matrix do codziennego życia.

To bardzo ważne, aby konsekwentnie podejmować kolejne małe kroki naprzód. To pomoże Ci uniknąć uczucia przytłoczenia, które często może prowadzić do odwlekania a później stagnacji.

Pamiętaj, że do wypracowania nowego nawyku potrzebny jest konsekwentny wysiłek trwający od 3 do 4 tygodni. Dlatego bardzo ważne jest, aby iść naprzód bez żadnych wymówek.

mapy myśli

I nie ma więcej wymówek

Jeżeli chodzi o osiąganie sukcesów w Twoim życiu to nie ma już więcej wymówek. IQ Matrix pokaże Ci drogę, jednak, co zrobisz z tą wiedzą całkowicie zależy od Ciebie.  Twój los leży w Twoich rękach.

Jeżeli masz jakieś problemy, zawsze możesz napisać do mnie email lub pozostawić komentarz pod wpisem na stronie, jeżeli chcesz podzielić się doświadczeniami z innymi czytelnikami. Jak zawsze jestem tu, aby wam pomóc najlepiej jak potrafię. 🙂

Dziękuję za poświęcenie czasu na czytanie tego wpisu. Mam nadzieję, że udzielił Ci wartościowych odpowiedzi na większość Twoich pytań. Zapraszam do przyłączenia się do naszego Fanpage na Facebooku i Twiterze.

 

IQmatrix-Exposed-IQX0136s_pl

Pobierz E-book IQ Matrix Przewodnik 

Pobierz Mapę Myśli IQ Matrix Przewodnik 

 

 

Leave a Reply