Jak wyrobić nawyki efektywnej nauki

 

Efektywna nauka to z jednej strony technik i strategie stosowane podczas nauki takie jak:

Ale efektywna nauka to również właściwy stan umysłu i ciała, o którym możesz przeczytać tutaj, jak również wiedza na temat jak usprawnić działanie swojej pamięci o czym możesz przeczytać tutaj.

Z tego wpisu dowiesz się czym są i do czego służą nawyki efektywnej nauki

Bez względu na to, czy uczysz się w szkole, czy podczas pracy, to o jednej rzeczy po prostu musisz pamiętać. W dzisiejszych czasach, kiedy chcesz mieć przewagę nad innymi, potrzebujesz czegoś znacznie więcej niż tylko umiejętności efektywnej nauki. Nie zrozum mnie źle, umiejętność szybkiego przyswajania informacji jest bardzo ważna, ale sama w sobie nie uczyni cię od razu wybitnym specjalistą. Zamiast tego, postaw sobie za cel rozwinięcie nawyków inteligentnej nauki, które usprawnią i ulepszą cały Twój proces przyswajania wiedzy. W tym wpisie omówię te nawyki oraz przekażę Ci kilka wartościowych wskazówek i tricków.

Na początek przyjrzymy się tworzeniu idealnego środowiska do nauki. Zidentyfikujemy pewne kluczowe czynniki, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz, żeby miejsce, w którym się uczysz, wspomagało proces nauki.

Następnie omówię rolę, jaką Twoje samopoczucie odgrywa w procesie nauki. Pomogę Ci również ulepszyć Twój cykl nauki, tak aby uwzględniał Twoje naturalne poziomy energetyczne i ułatwiał przyswajanie informacji.

Potem opiszę sztukę, świadomego wprowadzania się w optymalny stan nauki. Jestem przekonany, że to pomoże Ci drastycznie zwiększyć Twój potencjał intelektualny. Następnie przyjrzymy się rzeczom i przestrzeniom, na które musisz zwrócić szczególną uwagę rozpoczynając naukę.

I wreszcie, przybliżę Ci zalety, jakie daje robienie regularnych przerw w nauce i pracy.

A kiedy już skończymy, będziesz wiedział doskonale, czym są inteligentne nawyki nauki i jak je wykorzystać, aby ulepszyć proces uczenia się.


Tworzenie właściwego środowiska do efektywnej nauki

Środowisko, w którym pracujesz, jest równie ważne jak same umiejętności, które wykorzystujesz przy uczeniu się.

Stworzenie właściwego środowiska do nauki będzie ogromnym krokiem naprzód, w rozwijaniu nawyków inteligentnej nauki.

Twoje otoczenie musi..

…przede wszystkim być dla Ciebie relaksujące. Ale oczywiście nie aż tak bardzo, żebyś zasypiał 😉

Relaksujące środowisko powinno dostarczać bodźców zarówno wzrokowych jak i słuchowych, które Cię uspokoją i pomogą osiągnąć stan głębokiego skupienia podczas nauki.

Oprócz tego, Twoje środowisko powinno Cię motywować i inspirować do osiągania kolejnych pułapów w naukowym mistrzostwie.

Pomyśl na przykład o powieszeniu jakiegoś zdjęcia, które będzie taką iskrą zapalającą do dalszego wysiłku. A może jest coś jeszcze, co możesz zrobić? Pomyśl nad tym.

Czynniki środowiskowe

Oto lista czynników, na których powinieneś się szczególnie skupić, by stworzyć idealne środowisko do nauki, które będzie wspierać relaksację, motywację i inspirować.

Brak stresu

Zacznij od usunięcia wszystkiego, co samo w sobie wywołuje stres lub jakkolwiek się z nim kojarzy. To mogą być przedmioty, dźwięki, zapachy, albo cokolwiek innego co Cię rozprasza i powoduje dyskomfort.

Zwróć uwagę na kolory. Dla przykładu bardzo jasne kolory, takie jak czerwony albo żółty, stymulują kreatywne myślenie, ale jednocześnie na poziomie nieświadomym zwiększają poziom stresu.

Z kolei ciemne barwy, takie jak czarny, ciemny szary albo brązowy, są prawdopodobnie najgorszym wyborem, jeśli chcesz poprawić skupienie i koncentrację. Kiedy ściany albo otaczające Cię obiekty będą się składać głównie z nich, wtedy Twój mózg może odczuwać dyskomfort, a nauka będzie dalece trudniejsza niż by była normalnie .

Autentycznie przyjemne

Twoje środowisko powinno być naprawdęprzyjemne dla Twoich zmysłów.

Badania pokazały, że najlepszym kolorem wspierającym naukę jest niebieski oraz pastelowa zieleń. To typowo uspokajające barwy, które pomogą Ci długo utrzymać koncentrację i motywację. Co więcej, wspierają one kreatywne myślenie.

Koncepcja środowiska przyjemnego dla zmysłów odnosi się także do podstawowych zasad motywacji. Jeśli inspiruje Cię tajemniczy świat natury, pomyśl o rozmieszczeniu w swoim otoczeniu zdjęć i obrazów z pięknymi panoramami, albo po prostu kup jakieś rośliny i porozstawiaj je wokół siebie.

Wzmacnianie osobistego stylu uczenia się

Na pewno wiesz o tym, że każdy człowiek ma swój preferowany „kanał” za pomocą, którego uczy mu się najlepiej. Twoje środowisko powinno być stworzone w taki sposób, żeby było dopasowywane do Twojego stylu uczenia się. Kreatywnie wykorzystaj dostępną Ci przestrzeń. Dzięki temu sprawisz, że nauka będzie po prostu fajną zabawą, a nie nudnym obowiązkiem.

Dostarczaj sobie odpowiednią ilość tlenu, światła i wody

Powietrze, które wdychamy, światło, które do nas dociera i woda, którą pijemy, to trzy kluczowe czynniki, bez których ludzkość nie może istnieć.

Jeśli Twoje środowisko do nauki nie zawiera w sobie odpowiednich ilości każdego z tych trzech składników, doświadczysz bolesnych konsekwencji w postaci nieproduktywnego czasu nauki i słabych wyników Twojej nauki.

Tlen, który wdychasz, powinien być możliwie najlepszej jakości. Przebywanie w dusznym otoczeniu poskutkuje tym, że Twój mózg spowolni swoją pracę i będzie ociężały. Otwarcie okna (nawet nieznacznie) to świetny sposób na poprawę swojego myślenia.

Światło to kolejny kluczowy czynnik przy efektywnej nauce. Korzystaj najlepiej z naturalnego światła, które pochodzi od Słońca. Jeśli Twoje środowisko jest ciemne i ponure, to szybko poczujesz się zmęczony, zniechęcony i najchętniej wszystko byś odłożył na później. Tak więc zawsze upewnij się, że dostarczasz sobie odpowiedniej ilości światła.

Nie chodzi o to, żeby słońce świeciło Ci prosto w oczy czy na biurko :). Dopilnuj po prostu, by w pomieszczeniu była odpowiednia jego ilość.

Kiedy się uczysz, nie zatruwaj swojego ciała alkoholem ani kofeiną. Dzbanek czystej wody o temperaturze pokojowej na Twoim biurku to najlepsze, co możesz zaoferować Twojemu zapracowanemu mózgowi. Woda jest absolutnie niezbędna dla właściwego działania mózgu jak i całego organizmu. Dlatego tak ważne jest, abyś co jakiś czas pił choć niewielkie ilości wody. To pomoże Ci utrzymać mózg w dobrej kondycji przez cały dzień.

Dbaj o porządek

Poświęć trochę czasu na zorganizowanie swojego środowiska tak, aby zwiększyć swoją produktywność. Niezorganizowany pokój sprawia, że efektywna nauka jest trudniejsza. Co więcej, bałagan wokół Ciebie oznacza po prostu spędzanie cennego czasu na szukanie rzeczy, które gdzieś się zagubiły albo zostały przypadkowo wyrzucone.  To ślepa uliczka, w którą wpadamy zwykle w najmniej oczekiwanym momencie. A stąd już tylko krok do odłożenia nauki na później.

Posprzątaj swoje biurko już dzisiaj i znajdź miejsce na wszystko, czego potrzebujesz: książki, przyrządy do pisania, czyste kartki i wszystko inne, co uznasz za przydatne. Mądrze wybieraj przedmioty, które znajdą się na wyciągnięcie ręki, bo pamiętaj, że im ich mniej, tym lepiej dla Ciebie.

Odwiedź pobliski sklep i kup małe pojemniczki, piórniki i inne tego typu przedmioty, które natychmiastowo zwiększą Twoje zorganizowanie, a co za tym idzie – efektywność.

Traktuj swoje środowisko jak mały biznes, który musi być zorganizowany od A do, Z, jeśli chcesz żeby wszystko przebiegało płynnie.

Kojące dla uszu i nosa

Twoje środowisko nauki musi być spokojne i kojące.

Zapachy i dźwięki, które unoszą się w Twoim pokoju mają ogromną moc. Mogą albo wesprzeć klarowność Twoich myśli, albo ją całkowicie rozproszyć. Sugeruję, abyś poznał swój umysł naprawdę dobrze i sam zdecydował, co pomoże Ci w osiągnięciu takiego głębokiego stanu do nauki. Poszukaj także relaksującej muzyki albo naturalnych odgłosów natury, które możesz sobie włączyć w tle.

Rozważ także możliwość użycia olejków eterycznych. Niektóre z nich są dobrze znane ze swoich relaksujących właściwości i mogą w naturalny sposób Cię odstresować. Kupienie sobie zestawu do aromaterapii może się okazać się strzałem w dziesiątkę.

Usuwanie rozpraszaczy

Czasem o powodzeniu Twojej sesji nauki decyduje bardziej nie to, co dodajesz, lecz co usuwasz ze swojego środowiska nauki.

Twoje środowisko powinno być możliwie wolne od wszelkich rozpraszaczy typu hałas, bałagan itp.

Unikaj ludzi poprzez zamknięcie drzwi albo przynajmniej w jakiś sposób odizoluj się, na przykład używając kurtyny, która będzie linią dzielącą Ciebie i rozpraszacze.

Wytłum wszystkie zewnętrzne dźwięki, które uważasz za niepotrzebne. A jeśli nie możesz tego zrobić, po prostu puść sobie spokojną muzykę albo dźwięki natury .

Wreszcie, usuń wszystkie poruszające się rozpraszacze. Wszystko, co się porusza albo hałasuje w pobliżu, rozproszy Cię i odsunie od stanu idealnej koncentracji. To mogą być ludzie, zwierzęta domowe (pies, kot), albo nawet narzędzia biurowe, którymi się zbyt często bawimy.

Wygoda

Twoje środowisko musi być wygodne.

Możesz zadbać o swój komfort na trzy sposoby.

Pierwszy to dostosowanie temperatury pokoju tak, aby była dla Ciebie przyjemna, przy czym pamiętaj, że powinna być delikatnie po tej chłodniejszej stronie. Im wyższa temperatura, tym bardziej leniwy staje się Twój umysł i tym trudniej Ci utrzymać skupienie. Rozwiązaniem na ten problem może być szerokie otwarcie okna i założenie na siebie czegoś więcej niż t-shirt’u.

Druga wskazówka dotyczy ubrań, które nosisz podczas nauki. Najlepiej, kiedy będą one luźne i miękkie. Jeśli przeciwnie założysz coś ciasnego, to spowolni to krążenie krwi, mózg dostanie mniej tlenu, a to zaowocuje dyskomfortem i sennością.

Wreszcie, upewnij się, że Twoje biurko i krzesło są możliwie wygodne na tyle, że wydłużony okres czasu nauki nie będzie stanowił problemu. Jeśli męczysz się przy siedzeniu, rozważ też zakup biurka z regulowaną wysokością.


Dobre samopoczucie

Nie ma żadnych wątpliwości, że zdrowie i dobre samopoczucie mają ogromny wpływ na jasność naszych myśli.  Stosując odpowiednią dietę, włączając w to suplementy i stymulanty, możesz odpowiednio odżywić mózg i poprawić swoją sprawność umysłową . Kolejnym czynnikiem, który usprawnia myślenie i naukę są ćwiczenia fizyczne, ale o tym za chwilę.

Pożywienie sabotujące myślenie

Rzućmy okiem na różne rodzaje jedzenia i napoje, których powinieneś unikać ponieważ mogą one sabotować Twoją naukę.

Rodzaje

W czasie nauki i kilka godzin przed nią unikaj:

 • obfitych posiłków
 • białego chleba
 • nabiału
 • smażonego jedzenia
 • cukrów
 • alkoholu
 • kofeiny

Wspieraj, zamiast sabotować

Wszystkie powyżej wymienione produkty i napoje mogą sabotować Twoje naukę. Sprawią one , że Twoje myślenie będzie zamglone, poziom koncentracji ograniczony, zmysły otępione, poczujesz ogólne zmęczenie i ospałość. Mimo że na przykład kofeina z zasady działa raczej, jako stymulant i polepszacz koncentracji, wkrótce później niestety odwadnia ciało i prowadzi do uczucia ospałości.

Powszechne stymulanty myślenia

Poniższa lista stymulantów w naturalny sposób wspiera i zwiększa Twój poziom energii i koncentracji.

Suplementy

Witamina A, B, E, lecytyna, sód, magnez, żelazo, potas, miedź i cynk, działają wspólnie by stymulować umysł i poprawić zdolność do myślenia. Jakkolwiek bądź świadomy, że odpowiednie dawkowanie to klucz. Najlepiej będzie, kiedy skontaktujesz się z dietetykiem lub lekarzem w celu uzyskania dokładniejszych informacji i pomocy w doborze suplementów.

Jedzenie

Wszystkie warzywa i owoce, proteiny zawarte w rybach, fasola oraz mięsa są znane ze swoich właściwości stymulujących. Badania pokazały, że spożywanie protein w swoich posiłkach usprawnia myślenie.

Regularne ćwiczenia

Jestem przekonany, że nie raz słyszałeś ekspertów mówiących o nierozerwalnym połączeniu ciała i umysłu. Oznacza To, że wszystko, co robisz ze swoim ciałem, wpływa także na mózg i procesy myślenia. I odwrotnie, myśli, którymi karmisz swój umysł wpłyną na twoje ciało.

Jeśli chcesz wypracować w sobie inteligentne nawyki uczenia się, to ważne, abyś zrozumiał rolę ćwiczeń w zwiększaniu poziomów energetycznych i większej klarowności swoich myśli.

Ćwiczenia to niekwestionowana podstawa, którą musisz wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Pomagają one zwiększyć ilość tlenu w organizmie oraz odstresowują ciało. Połączenie aerobiku z ćwiczeniami rozciągającymi i ćwiczeniami siłowymi to najlepsza strategia, jaką możesz przyjąć. Podobnie musisz też ćwiczyć umysł, rozwiązując na przykład sudoku.


Poszukiwanie idealnego stanu do efektywnej nauki

Kiedy stworzysz już swoje idealne środowisko do nauki i podłożysz podwaliny pod przyszłe wartościowe nawyki, jesteś gotowy, by zagłębić się w proces rozwijania swojego optymalnego stanu do nauki, który poprawi Twoją umiejętność przyswajana nowych informacji.

Szukanie takiego stanu to coś, co wymaga nieco pracy, czasu i wysiłku, ale kiedy już go odnajdziesz i opanujesz, to będziesz w stanie wywołać go na żądanie i w sekundę zmienić się w bardzo efektywną maszynę do nauki ;).

Co robić przed rozpoczęciem nauki?

To bardzo ważne, by stosować poniższe kroki zanim zaczniesz naukę. Na początku mogą wydawać się nieco upierdliwe i niepotrzebne, ale z czasem staną się one ważną częścią Twojej rutyny i wzmocnią motywację i pozytywne nastawienie do nauki.

Ustal cele

Ustalanie celów to pierwszy krok na drodze do mistrzowskiego opanowania danego zakresu wiedzy.

Twoje cele powinny być zgodne z procesem wyznaczania celów zwanym SMART (ang.). Twoje cele muszą być określone (specific), mierzalne (measurable), osiągalne (achievable), ważne (relevant), określone w czasie (timed).

 Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na temat wyznaczania celów to przeczytaj cały wpis Jak mądrze wyznaczać cele

Ustal system nagród

Warto też, abyś rozważył jakiś system nagród, by w momencie, kiedy osiągniesz kolejny krok do Twojego celu, motywować się dalej. Po prostu nagradzaj się za każdym razem, kiedy posuniesz się o krok dalej w swojej podróży ku pożądanemu celowi. Bądź jednak ostrożny, żeby proces nagradzania nie przysłonił Ci tego, do czego dążysz.

Kiedy już masz ustalone cele, warto zobaczyć w wyobraźni rezultat, jaki chcesz osiągnąć. Zamknij oczy i zobacz siebie już z osiągniętym celem w jakimś momencie w przyszłości. Teraz stopniowo cofaj się w czasie powoli, aż do momentu obecnego, jednocześnie obserwując wszystkie kroki, jakie robisz.

Uspokój swój umysł i zrelaksuj ciało

Cele są ustalone, jesteś teraz gotów, aby zacząć przenoszenie się w stan idealny do nauki, który zwiększy Twoją efektywność.

Pierwszy krok to nauczenie się relaksowania ciała i umysłu. Jeśli Twoje ciało jest zestresowane albo zbyt mocno rozbudzone to możesz mieć duży problem z osiągnięciem stanu idealnego do nauki. Najlepsza strategia to wyciszenie się i uspokojenie ciała oraz umysłu, zanim rozpoczniesz proces nauki. Włącz sobie relaksującą muzykę, podczas kiedy siedzisz albo leżysz w ciszy, oddychaj głęboko. Zanim przejdziesz dalej, pozostań tak około 5 minut.

Proces tworzenia idealnego stanu nauki

Kiedy odczuwasz przyjemne emocje związane ze stanem relaksacji, powoli spraw, aby Twój umysł skoncentrował się na przyjemnym wspomnieniu udanej nauki z przeszłości. Upewnij się, że wspomnienie to reprezentuje wzmacniającą sytuację, kiedy z sukcesem pokonałeś przeszkody i ostatecznie doprowadziło do tego, że poczułeś się mega inteligentny i gotowy do połknięcia z przyjemnością kolejnej porcji wiedzy.

Poświęć na to chwilę, zamknij oczy i wyobrażaj sobie to doświadczenie korzystając ze wszystkich zmysłów. Poczuj dokładnie, jak to wtedy było, co wtedy słyszałeś i co czułeś.

Kiedy poczujesz, już emocje związane z tym stanem – natychmiast stwórz kotwicę albo słowo-zapalnik, którego użyjesz, aby utrwalić te wszystkie emocje i móc wykorzystać je później.

Kotwica jest czymś związanym z Twoim ciałem. To zwykle miejsce, które pocierasz lub dotykasz na ciele za każdym razem, kiedy chcesz poczuć tę moc związaną ze stanem pobudzonej koncentracji przed nauką.

W tym samym czasie, podczas kiedy dotykasz lub pocierasz to miejsce na swoim ciele, użyj słowa, które opisuje to doświadczenie, np. „Jestem w mojej strefie” (ang. „I’m in my zone”). Wykrzycz to słowo na głos, zaangażuj się emocjonalnie – powtarzaj to przez parę minut.

Kiedy ukończysz z powodzeniem ten krok, to właśnie wprowadziłeś siebie w idealny stan do nauki, który pomoże Ci uczyć się efektywniej.

Za każdym razem, kiedy powtarzasz tę czynność, utrwalasz w głowie pewien proces umysłowy, aż w końcu jedyne, co będziesz musiał zrobić to użyć wyzwalacza, jaki stworzyłeś.

Prosta czynność dotykania lub pocierania tej części ciała, która jest Twoją kotwicą i wypowiadania słowa-wyzwalacza na głos, automatycznie wprowadzi Cię w idealny stan do nauki.

Ćwicz ten proces tak długo, aż będziesz potrafił stworzyć taki stan na zawołanie.

Warunek zasadniczy osiągania idealnego stanu do efektywnej nauki

Wraz z procesem opisanym powyżej, istnieje również pięć innych czynników, które pomogą Ci osiągnąć idealny stan do nauki.

Zbuduj pozytywne nastawienie

Jeżeli poważnie podchodzisz do nauki i wiesz, że nie jest to sprint na 100m a raczej maraton na 42km, musisz rozwinąć w sobie pozytywne nastawienie względem materiału, którego się uczysz. By to zrobić musisz najpierw przekonać samego siebie, że materiał będzie prosty do opanowania.

Zbuduj płonące pożądanie

Roznieć płonącego pożądania, które utrzyma Cię na ścieżce do celu nawet, kiedy rzeczy nie będą iść po Twojej myśli. Oto pytanie, które powinieneś sobie często zadawać:

Do czego przyda mi się materiał, którego się uczę?

Ustalenie, do czego przyda Ci się wiedza, której się właśnie uczysz, ułatwi Ci przeskoczenie wielu barier, kiedy rzeczy przybiorą niekorzystny obrót.

Po prostu przeanalizuj wszystkie obszary Twojego życia i zastanów się, jak ten materiał wpłynie na każdy aspekt  dzisiaj, jutra i dalej w przyszłość.

Budowanie motywacji niemożliwej do zatrzymania

Rozwijanie niemożliwej do zatrzymania motywacji jest ściśle związane z procesem tworzenia płonącego pożądania.

Jeśli chodzi o zwiększanie motywacji na jakiś konkretny temat, którego masz zamiar się uczyć, to zacznij od zapytania siebie:

Jakie korzyści przyniesie mi nauka tego materiału?

Jeszcze raz spójrz zarówno w perspektywie krótko jak i długoterminowej. Przyjrzyj się jak wpłynie to na zaspokojenie Twoich potrzeb i pragnień.

Zamknij na chwilę oczy albo po prostu przelej na papier wszystkie możliwe pomysły, jakie korzyści przyniesie Ci nauka tych informacji. Później kiedy poczujesz, że brak Ci motywacji, po prostu zajrzyj na tę listę i zobacz oczami wyobraźni w detalach te wszystkie korzyści.

Budowanie poczucia przewidywania

Rozwijanie zdolności przewidywania to wspaniała strategia na walkę z odwlekaniem.

By rozwinąć tę umiejętność, musisz zapytać siebie:

Dlaczego nauka tego materiału jest dla mnie ważna?

I znowu, zrób listę wszystkich rzeczy, jakie Ci tylko przychodzą do głowy. Im bardziej szczegółowo i dokładnie, tym lepiej dla Ciebie.

Budowanie odniesienia do życia

Wreszcie, zanim rozpoczniesz naukę, musisz przejść przez proces „urzeczywistniania tego materiału”.

Czasem w szkole nie zawsze dobrze wychodzi nauka czegoś, bo po prostu nie umiemy znaleźć zastosowania jej w życiu. Ale poprzez zadawanie sobie odpowiednich pytań możemy zbudować poczucie wartości materiału, co oznacza, że będzie on o wiele lepiej przyswojony i wprowadzony do pamięć długoterminowej.

Zapytaj siebie:

Co już teraz wiem na temat materiału, którego się uczę?

Czego jeszcze nie wiem i jakie mam pytania na ten temat?

Do czego przyda mi się ta wiedza i na co pozwoli mi dzisiaj, a na co jutro, i w przyszłości?

Jak to wszystko się odnosi do mojego życia?


Ogromna rola robienia przerw

Ostatnim krokiem w Twojej przygodzie tworzenia inteligentnych nawyków w nauce, to zrozumienie istoty włączania w swoją rutynę nauki przerw.

Zalety przerw w nauce

Robienie planowanych i regularnych przerw uwalniania od zmęczenia i zwiększa efektywność przyswajania kolejnych porcji materiału.

Twój umysł pracuje jak ogromna biblioteka gromadząc informacje w odpowiednich katalogach tematycznych w momencie, kiedy się uczysz. I wszystko jest ok, kiedy uczysz się w krótkich i łatwostrawnych kawałkach. Ale w momencie, kiedy zalewasz swój umysł zbyt dużą ilością informacji sprawiasz, że niestety rzeczy zaczynają się mieszać.

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś uczucia przeładowania, wiesz dobrze, jak frustrujące może ono być. Zwłaszcza, że długotrwałe przeładowanie prowadzi do stresu i odkładania(prokrastynacji).

Główną zaletą robienia przerw jest dawanie umysłowi czasu na organizację i porządkowanie dostarczonej wiedzy. Małe i lekkostrawne kawałki, będą właściwie zmagazynowane i łatwiej je będzie później odnaleźć w pamięci.

Proces robienia sobie przerw

Oto uproszczony schemat procesu robienia sobie przerw.

Możesz czasem czuć, że nie potrzebujesz przerwy albo, że nie masz czasu, choć na krok odstąpić pracy. Pamiętaj jednak, że przerwy nie powinny być brane w momencie, kiedy już czujesz się zmęczony lub przeładowany. Zamiast tego rób przerwy jeszcze zanim poczujesz przeładowania lub zmęczenie.

Przerwy w nauce są po to, aby utrzymywać Twój umysł i ciało na najwyższych obrotach, usprawni to działanie Twojej pamięci długoterminowej i pomoże lepiej przyswajać informacje, których się uczysz..

Oto skrócony trzystopniowy proces robienia przerw:

Ucz się 25 minut

Badania pokazały, że ludzki umysł nie jest w stanie w pełni skoncentrować się na konkretnym zadaniu przez okresu dłuższym niż 20-25 minut.

I mimo, że podczas nauki możesz czuć się jakbyś nadal był w stanie flow, to faktycznie możesz już powoli z niego wychodzić, co idzie w parze z obniżoną koncentracją i efektywnością. Ale jeśli podzielisz naukę na 25 minutowe bloki, to Twój umysł pozostanie bardziej skupiony, zrelaksowany i chłonny.

Kolejnym powodem by naukę dzielić na sesje nie dłuższe niż 25 minut jest to, że naturalnie zapamiętujemy najwięcej i najlepiej na początku i na końcu każdego bloku nauki. Oznacza to, że jeśli wydłużysz sesję do 60 minut lub dłużej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że informacje, których uczysz się w środku zostaną słabo zapamiętane.

Rób 5 minutowe przerwy

Twoje przerwy powinny być nie dłuższe niż 5 minut. W tym momencie chcesz odpocząć od materiału, którego się uczysz, ale nie chcesz jednocześnie za bardzo się rozkojarzyć.

Twoja przerwa powinna być wykorzystana tak, by umysł miał czas na przetrawienie informacji, które właśnie wchłonął.

Podczas kiedy odpoczywasz możesz na przykład położyć się z głową skierowaną delikatnie w dół (to sprawi, że więcej krwi napłynie do mózgu). W takiej pozycji relaksacyjnej po prostu zamknij oczy i pozwól umysłowi na swobodne błądzenie po materiale, którego się uczysz. To bardzo ważne, żebyś nie zmuszał się do zapamiętywania tego, czego się uczysz.  Zamiast tego po prostu obserwuj swoje myśli tak jak obserwujesz chmury na niebie. Pomyśl też o dołączeniu do tego ćwiczeń oddechowych, aby proces relaksacji był jeszcze głębszy, a informacje szybciej asymilowane.

Druga możliwość to po prostu przejście się na krótki spacer i usunięcie siebie ze środowiska nauki. Ale pamiętaj, żeby nie rozpraszać siebie poprzez oglądanie telewizji, słuchania radia albo rozmowę z innymi. Po prostu przespaceruj się w ciszy i rozmyślaj o informacjach, których się właśnie uczyłeś.

Przeprowadź 5 minutowy przegląd

Kiedy wracasz do nauki, to bardzo ważne, żebyś zrobił szybki 5 minutowy przegląd materiału, którego się uczyłeś podczas Twojego ostatniego bloku nauki. To pomoże w utrwaleniu wiedzy w pamięci długoterminowej.

Proszę tylko nie lekceważ roli tego krótkiego przeglądu, ponieważ to niezwykle ważny element całego procesu uczenia.

Na koniec, kiedy przejdziesz przez 5 pełnych cykli bloków nauki, powinieneś także przeprowadzić dłuższe 25 minutowe przeglądanie i przypominanie materiału.


Czas na utrwalenie poznanych koncepcji

efektywna nauka

Kup mapę Jak używać map Darmowe mapy

 

Czy zdobyłeś jakieś nowe cenne informacje czytając ten wpis? Czy chciałbyś, przyswoić je na dłużej i móc z nich korzystać na co dzień?
Jeśli tak, to może chcesz pobrać mapę myśli stworzoną na podstawie tego artykułu na swój tablet lub komputer. Mapa przedstawia najistotniejsze informacje zawarte w artykule. Jest tak zaprojektowana, aby wspomóc działanie pamięci i ułatwić zapamiętanie wiedzy zawartej we wpisie. Dzięki temu dużo łatwiej będzie ją wprowadzić do codziennej praktyki, aż do czasu utrwalenia jej i wypracowania nawyku.  Dokonując zakupu przyczynisz się również do rozwoju i powstawania kolejnych map.

 

2 comments

 1. Witam,

  artykuł na temat uczenia się bardzo fajny, ale aplikacja średnio.
  Dla mnie wszystkie aplikacje typu Mind Map niestety maja jedna wade. Wymagaja umiejetnosci nazywania jednym wyrazem danego materialu albo tematu. Niektórzy ludzie nie posiadaja takiej umiejetnosci szybkiego nazywania i konkretyzowania. Ja na przyklad wole miec pod reka brudnopis, zeby zrobic luzne i nie skoordynowane notatki. Duzo kresle, zmieniam, przerabiam, az w koncu w mojej glowie ulozy sie rozwiazanie.
  Droga jednak to rozwiazania jest bardzo zawila i wymaga ciaglych iteracyjnych poprawek. Niestety wciaz Mind Map nie przewiduje takich poprawek. A przeciez wlasnie te dojscie do rozwiazania sprawia najwieksze problemy.
  Efekt koncowy jest juz jasny i ulozony i w gruncie rzeczy wystarczyloby zapisacy go nawet w zwyklym wordzie.
  Bardzo bym sie cieszyl gdyby w koncy powstal program ktory faktycznie pomoze uczyc sie dzieciom w szkole, studentom na studiach i doroslym w pracy.

  Pozdrawiam!

  Reply
 2. Żeby tak jeszcze dało się pokonać lenistwo...

  Reply

Leave a Reply